Анкета на Брима галуп: Заев со поголем рејтинг од Груевски за 4,7 отсто

Од:

Истражувањата на Брима галуп направени по изборот на владата покажуваат значајни промени во однос на рејтингот на политичарите и политичките партии.

dobivaj vesti na viber

За прв пат после подолга пауза СДСМ води со 22,4% пред ВМРО-ДПМНЕ кои ги поддржуваат 19,8 отсто од граѓаните.

Во сегментот на етничките Македонци, ДПМНЕ има предност од 0,9%, но во вкупниот електорат СДСМ има предност од 2,6% поради што владејачката партија е поддржана од 6,3% од етничките Албанци.

Во поглед на индивидуалниот рејтинг, актуелниот премиер, Зоран Заев води со 17,7% пред претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за кого се определиле 13%

Би можело да ве интересира

Мицкоски на средба со Сарацин: Ги истакнав позициите на ВМРО-ДПМНЕ за неприфатливоста на овој предлог кој владата очигледно веќе го прифатила

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митрески: СДСМ има предлог заклучоци за заштита на јазичните, идентитетски, културни и историски посебности на македонскиот народ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Каевски: СДСМ бара одговорност за насилството на протестите организирани од Мицкоски и Апасиев

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Ковачки: Насилството пред Собрание е дело на полициски инсталации

Пoвредени 47 полицајци, СДСМ го осудува насилството на ВМРО ДПМНЕ и Левица и бара одговорност

СДСМ: Мицкоски не се оградува од ставовите на Апасиев за радикализација туку го поддржува