Шелинг: Се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите

Од:

Изгледа дека се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите пред средбата на еврогрупата, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Шелинг истакна дека средбата на министрите за финансии од ервозоната ќе започне во 13:30 часто по локално време, половина час подоцна од претходно договореното, со цел да имаат време министрите за разгледаат нов документ за Грција.

Австрискиот минситер нагласи дека Грција отфрла секако компромис и постојано поставува нови барања. – Според мене е изненадувачки колку неодговорно однесување е тоа, изјави тој.

Би можело да ве интересира

УНХЦР стравува дека во потонатиот чамец во близина на Родос загинале десетици бегалци и мигранти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем шумски пожар на грчкиот остров Тасос

Ана Ололовска

Намалена невработеноста во Грција

А1он

Стајкурас: Грција по 12 години се враќа во европската нормала и повеќе не е исклучок во еврозоната

Промени во начинот на работење на Националната служба за разузнавање на Грција

А1он

Спасувачка акција во близина на грчкиот остров Родос, спасени 29 лица

Катерина Павлова-Николовска