Профитот на „Самсунг“ намален за половина

Од:

Технолошката компанија „Самсунг“ објави пад на оперативниот профит од 56 отсто во вториот квартал од оваа година, како последица на слабиот пазар на мемориски чипови.

Финансискиот извештај покажа дека оперативната добивка падна на 6.600 милијарди вони (5,6 милијарди американски долари) во периодот од април до јуни.

Резултатите на „Самсунг“, водечки светски бренд за паметни телефони и мемориски чипови, беа незначително повисоки од прогнозата што компанијата ја објави минатиот месец.

Тие резултати ја изразуваат “неизвесноста, не само во деловните области, туку и во промените на глобалното макроекономско опкружување“, се наведува во соопштението од „Самсунг“.

Јапонија планира утре да ја отстрани Јужна Кореја од списокот на земји што добиле повластен трговски третман.

Би можело да ве интересира

Јужна Кореја и се закани на Кина: Не може да се толерираат промени во Јужното Кинеско Море

Катерина Ѓуровски

Северна Кореја рано утринава истрела неколку крстаречки ракети кон Жолтото Море

ВИДЕО: 37.000 извидници евакуирани од камп во Јужна Кореја пред налетот на тајфунот Канун

Катерина Ѓуровски

Поплави и свлечишта во Јужна Кореја, стотици луѓе евакуирани

Горан Наумовски

Јужна Кореја уапси повеќе од 70 лица за индустриска шпионажа

Ана Ололовска

Северна Кореја неуспешно лансираше шпионски сателит, во Јапонија се огласија сирени

Ана Ололовска