Јужна Кореја и се закани на Кина: Не може да се толерираат промени во Јужното Кинеско Море

Од:

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол изјави дека не може да се толерира никаков обид за промена на статус кво состојбата во Јужното Кинеско Море и повика на воспоставување поморски поредок заснован на правила, соопшти неговиот кабинет. Јун зборуваше на самитот во Источна Азија со членките на блокот АСЕАН, Кина, САД и други во главниот град на Индонезија, Џакарта.

„(Јун) ја нагласи потребата да се воспостави поморски поредок заснован на правила во Јужното Кинеско Море, клучен поморски пат во регионот“, соопшти неговата канцеларија. Јун, исто така, рече дека нуклеарната програма на Северна Кореја е реална потенцијална закана за сите земји кои учествуваат на самитот и ја истакна „големата одговорност“ на постојаните членки на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Забелешките доаѓаат во време на извештаите дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун планира да отпатува во Русија овој месец за да се сретне со претседателот Владимир Путин и да разговара за испораките на оружје за Москва.

Соединетите држави соопштија дека Северна Кореја ќе ја плати цената за снабдување на Русија со оружје за употреба во Украина. Јужна Кореја рече дека земјите-членки на Обединетите нации не треба да ги прекршуваат санкциите, вклучително и договорите за оружје.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зголемување на пневмониите во Кина, болниците полни со деца: Нема нови вируси соопшти СЗО

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Пожар избувна во деловна зграда во Кина, 26 мртви

Катерина Ѓуровски

Силен земјотрес ја погоди Кина

Потег на Кина кој може да има сериозно влијание на војната меѓу Русија и Украина

Катерина Ѓуровски

Кина бара гаранции за правата на Палестинците

Путин во Кина