Силен земјотрес го погоди регионот на Синџан во Кина

Од:

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди југот од автономната ујгурска област Синџанг, на крајниот северозапад од Кина, соопшти денеска Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Во соопштението се наведува дека земјотресот бил на длабочина од 24 километри, пренесува Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Кина воено ја тестира својата способност да го окупира Тајван

Силен земјотрес ја погодил Босна и Херцеговина

Напад со нож во Кина, убиени осум лица

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала кај Крф

Горан Наумовски

Кина започна воени вежби во околината на Тајван

Горан Наумовски

Новиот претседател на Тајван и порача на Кина: Престанете да ни се заканувате