Кина ја погоди земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала

Од:

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди градот Мангја на северот на Кина во провинцијата Кингхаи.

Според кинескиот центар за земјотреси, земјотресот се случил во 8.39 часот по локално време, пренесува Ксинхуа.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри.

Би можело да ве интересира

Кина воено ја тестира својата способност да го окупира Тајван

Силен земјотрес ја погодил Босна и Херцеговина

Напад со нож во Кина, убиени осум лица

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала кај Крф

Горан Наумовски

Кина започна воени вежби во околината на Тајван

Горан Наумовски

Новиот претседател на Тајван и порача на Кина: Престанете да ни се заканувате