Признанија за првите девет старт-ап компании од Фондот за иновации

Од:

Фондот за иновации и технолошки развој денеска ќе им додели признанија на првите девет старт-ап претпријатија за успешно завршени проекти.

На доделувањето, како што е најавено, ќе се обратат директорката на Фондот за иновации и технолошки развој Јасмина Поповска и претставник на Сојузот на стопански комори на Македонија.

Фондот за иновации и технолошки развој во претходните три години поддржа 37 претпријатија во реализирање на нивните иновативни решенија и во јакнење на нивните капацитети за истражување, развој и деловно управување. Фондот и неговите инструменти се наменети за иновативните претпријатија.

Би можело да ве интересира

Бизнисмените предупредуваат: Можни се отпуштања без државна помош и поевтина струја

Орце Костов

WIPO – Пандемијата поттикна приватни и јавни инвестиции во иновации

А1он

Луѓе од 88 држави имаат фирми во Македонија

Жарко Настоски

(ИНТЕРВЈУ) Коста Петров: Само на последниот повик „Стартапувај“ ангажирани се над 250 луѓе со просечна плата од 36.000 денари

Маја Илиевска-Пачемска

Македонскиот тим „eBionics“ победник на младинскиот предизвик „Генерација без граници 2019/2020“

Ана Ололовска

777 фирми кои инвестирале за време на пандемијата се пријавиле за владина помош

Жарко Настоски