Меѓународен саем „Органска трпеза” во Куманово

Од:

Пред градскиот базен во Куманово денеска се одржа третиот меѓународен саем на органски и традиционални производи „Органска трпеза”.

Настанот е во организација на Здружението за развој на земјоделство и заштита на животна средина преку истражување, едукација и одржување на биодиверзитет „Живот” – Куманово, а пооддржан е од општина Куманово и Швајцарската агенција за развој.

Во соработка е со Програмата за зголемување на пазарната вработливост-„Име”.

Градоначалникот на општината Максим Димитриевски во своето обраќање на настанот се заблагодари на Здружението „Живот“ кое, како што посочи, ја почитува и негува традицијата, но и корените на се она што значи органско производство.

-Голема е честа Куманово да биде домаќин, еве по третпат на овој настан. Ја користам оваа прилика да се заблагодарам на организаторот Здружение „Живот“, кое не само што ја почитува и негува традицијата, всушност ги почитува нашите оригинални корени во делот на она што значи органско производство и традиционално производство на храна на просториите на Македонија и и пошироко, рече Димитриевски.

Тој се заблагодари и на сите они кои финансиски, логистички и материјално го поддржале настанот, особено на амбасадите од Швајцарија, Германија и останатите државни институции, локални ентузијасти и правни субјекти.

-На сите вас кои доаѓате од останатите градови, од останатите држави од регионот сакам да ви посакам топол и убав престој во Куманово. И во овие тешки ковид услови, сепак се организравме и успеавме да ја запазиме традицијата, рече градоначалникот Димитриевски.

Би можело да ве интересира

Петрушевски: Искусни медицински сестри од болницата во Куманово набркани на улица за на нивно место да се вработат кадри на ДУИ

Катерина Павлова-Николовска

Екипите на „Чистота и Зеленило“ го санираат пожарот на кумановската депонија „Краста“

Ана Ололовска

Татко почина во пожар во Куманово, синовите завршиле во болница

Пожарникари од Општина Куманово со возило и опрема заминуваат во Турција

Катерина Павлова-Николовска

Кумановец почина откако со автомобил удрил во паркиран автобус

Трагедија во Куманово: Син со нож си го убил таткото

Горан Наумовски