ЈОРСМ: Дадена наредба за обдукција на починатиот притвореник од Затвор Куманово

Од:

Јавното обвинителство издало наредба за обдукција на починатиот притвореник во казнено поправната установа Затвор Куманово (К‘шање), соопштија денеска од ЈОРСМ. Притвореникот, осомничен за двојното убиство и убиство во обид за членови на поширокото семејство од кумановското село Габреш бил пронајден мртов во притворско одделение во К‘шање во понеделникот на 13 мај годинава. Според првични информации, станува збор за самоубиство. Од МВР само го потврдија случајот.

-При проверка на бројната состојба на притворените лица, командирот го пронашол безживотното тело на притвореникот. Веднаш е известен судот, полицијата, јавното обвинителство, информираа од Затвор Куманово.

Од ЈОРСМ денеска соопштија дека е дадена наредба за обдукција, со цел да се утврдат причините за смртта и ќе се чекаат резултатите од обдукцискиот наод.

Шеесет и седумгодишниот Д.Ѓ. чекаше судење, бидејќи обвинителството го сомничеше за двојно убиство и убиство во обид. Полицијата на 21 февруари, годинава го приведе Д.Ѓ. кој пукаше во сестра си и нејзините два сина со пиштол кој го поседувал со дозвола по семејна расправија. Шеесет и тригодишната Д. Р и триесет и осумгодишниот Т. Р починаа по пукањето, а триесет и шестгодишниот Ж. Р се здоби со прострелни рани. Ден подоцна, обвинителството определи притвор за Д. Ѓ кој го чекаше судењето.

Би можело да ве интересира

Невина жена помина 43 години во затвор: Сандра Хем е најдолго неправедно затворена жена во Америка

Ослободена е невината жена која поминала 43 години во затвор во САД

Горан Наумовски

Ликвидирани се киднаперите од истражниот затвор во Ростов на Дон

Во кумановскиот затвор се самоуби убиецот на Танкица Маладеновска од Кочани

Осуден на 10 години затвор, избегал и повторно крадел – уапсен криминалец баран по централна потерница

Мајки нападнати од своите синови во кумановско