ФАО: Рекордно високи цени на храната во 2021 година

Од:

Светските цени на храната скокнаа за 28 отсто во 2021 година – највисоко ниво во изминатите 10 години, а надежите за враќање на постабилните пазарни услови оваа година се мали. Тоа денеска го соопшти Организацијата на ОН за храна и земјоделство (ФАО).

dobivaj vesti na viber

Индексот на ФАО, што ги следи најпродаваните прехранбени производи во светот, во просек изнесуваше 125,7 поени, што е највисоко ниво од 131,9 поени во 2011 година. Месечниот индекс благо падна во декември по пет последователни месеци раст.

Повисоките цени на храната придонесоа за зголемување на инфлацијата бидејќи економиите закрепнуваат од кризата со коронавирусот. ФАО предупреди дека повисоките цени ги ставаат на ризик посиромашните луѓе во земјите зависни од увоз.

– Во своето последно ажурирање, агенцијата направи внимателна проценка дали ценовните притисоци би можеле да се намалат оваа година. Иако високите цени обично отстапуваат место за растот на производството, зголемувањето на цените на суровините, тековната глобална пандемија и неизвесните климатски услови не предизвикуваат голем оптимизам за враќање на постабилни пазарни услови во 2022 година, наведе главниот економист на ФАО, Абдулреза Абасијан во изјавата.

Би можело да ве интересира

Борел: Има недостиг од храна низ цел свет, а таму каде што ја има таа е скапа

ОН: Цените на храната во светот пораснаа за 30 отсто

ФАО: Цените на храната пораснале рекордно, најмногу поради војната во Украина

А1он

Светските цени на храната во март на рекордно високо ниво

Во февруари регистрирани рекордно високи цени на храната во светот

Гордон Ремзи призна дека се исплашил од Владимир Путин

Ана Ололовска