ЕЦБ: Бугарија и Хрватска имаат уште работа пред да станат дел од еврозоната

Од:

Бугарија и Хрватска имаат уште многу да работат за санирање на своите економии и за подобрување на своите институции пред еврото да стане национална валута, изјави денеска претсатвникот на Управниот одбор на Европска централна банка (ЕЦБ), Фабио Панета.

– Преземените реформи од двете држави нема да ги поправат сите дисбаланси и слабости со кои се соочуваат, потребен е поголем напредок во управувањето, нивната правна рамка и целокупниот квалитет на институциите, истакна Панета.

Бугарија и Хрватска на 10 јули беа примени во Европскиот механизам на девизен курс (ЕРМ II), при што во следните две години треба да имаат инфлација, како просечната инфлација во Европска Унија. А потоа најрано во во 2023 година можат да станат дел од еврозаоната.

Би можело да ве интересира

Анкета на Галуп за изборите во Бугарија: Резултатот изгледа се повеќе непредвидлив

Ана Ололовска

Партиите на Трифонов и Борисов со изедначени шанси за прво место на парламентарните избори во Бугарија

Ана Ололовска

Бугарскиот патријарх Неофит примен во болница во Софија

Ана Ололовска

Еврокомесарката Стела Киријакиду во посета на Бугарија

Ана Ололовска

Студија: Речиси една петтина Бугари плаќале за поткуп за здравствена услуга

Ана Ололовска

Борисов: Членството на Македонија и Албанија во ЕУ е стратешка цел на Бугарија