Бочварски – Ал-Тани: Да се разгледа можноста за обнова на авиолинијата Скопје – Катар

Од:

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски денеска оствари работна средба со в.д. амбасадорот на Катар, Џасим Ал-Тани.

На средбата министерот Бочварски ја потенцираше потребата од обнова на авиолинијата Доха (Катар) – Скопје и ги претстави инфраструктурните проекти што се реализираат во државата.

-Соработката меѓу двете држави е многу важна за поврзување на луѓето и економијата. За нас е посебно значајно да се обнови линијата Скопје – Доха, заради одржување на бизнис релациите меѓу двете земји. Имаме добра соработка со Катар, но сметаме дека имаме уште потенцијал оваа соработка да се зголеми, рече министерот Бочварски.

На средбата министерот упати повик до инвеститорите од Катар да ги разгледаат условите за инвестирање во земјава и да ги искористат предностите што се нудат.

Би можело да ве интересира

Казнета фирмата „Ројал Травел“ која без лиценца и без дозвола превезувала патници

Катерина Павлова-Николовска

Одземена лиценцата за работа на превозникот „Бога Транс“ од Скопје

Ана Ололовска

Нови рокови за автопатот Кичево – Охрид и пругата кон Бугарија, старт на интерконекторот со Грција

Ана Ололовска

„Помолете се пред да го поминете“, мостот Пресека на патот Кичево – Охрид во очајна состојба

А1он

Николовски: Создаваме модерна патна врска во североисточниот дел на Коридор 8

А1он

Превезени 1,3 милиони патници за 11 месеци на скопскиот и охридскиот аеродром

Ана Ололовска