Македонија

Пожари низ цела држава, приведени две лица

Мери Јордановска
Приведени се две лица од Охрид кои вчера предизвикале пожари на различни локации, соопштуваат од МВР. Вчера околу 10 часот на ул.„Гоце Делчев“, А.И.(35) од
Македонија

Што содржат 65-те амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за СЈО

Мери Јордановска
Бришење цели членови од предлог-законот за Јавното обвинителство и додавање нови членови кои го позиционираат СЈО само како одделение во состав на Обвинителството за гонење
Магазин

Кучето Чејс, кое важеше за најгрдо куче во Британија, умре на 16 години

Мери Јордановска
Сопствениците на Чејс, кучето кое во 2017 година го освои второто место за „најгрдо куче во светот“ на натпреварот во Калифорнија, денеска почина на 16-годишна
Македонија

Данска го ратификува Протоколот за пристапување на земјава кон НАТО

Данскиот Парламент денеска без дебата и во присуство на шефот на данската дипломатија Андерс Самуелсен го ратификуваше Протоколот за пристапување на земјава во НАТО. Протоколот
Видео Македонија

ВИДЕО: Центар официјално ќе одбие стотина барања за градење по одлуката на Уставен суд

Мери Јордановска
Во исчекување на објавата на одлуката на Уставен суд за укинување на мораториумот за градење во период од 30 дена, Општина Центар ќе ги затвори
Македонија

Хазби Лика со најмногу роднини во државните служби

Мери Јордановска
Функционерите до Антикорупциската комисија ги пријавуваат роднините кои се вработени во државните служби, како и своите блиски кои имаат свои фирми и невладини организации, но
Македонија

СЈО со детали: Како Камчев и Мијалков ги переле парите градејќи империја

Мери Јордановска
Злосторничко здружение кое функционирало повеќе од 8 години, од 2009 година, кога биле отворани и затворани фирми, перени милиони и милиони евра, менувани сопственици, купуван