Култура

„Кога паѓаш“ на Билјана Црвенковска, првонаграден проект на „Industry @ Tallin & Baltic Event“

А1он
Тинејџерската ТВ серија во развој „Кога паѓаш“(„When you fall”) на македонската авторка и сценаристка Билјана Црвенковска и во продукција на ОХО Продукција ја освои првата
Македонија

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ со амандмани на буџетот ќе бара итни политики за справување со аерозагадувањето

А1он
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднела амандмани на Буџетот за 2021 за итни и интерветни политики насочени кон намалувањето на загадувањето и справувањето со
Македонија

(ВИДЕО): Кузеска: Мицкоски е разобличен, одработува за странски интереси

А1он
СДСМ јавно го повикува Мицкоски овие два дена, во име на националните и државните интереси, да одговори: Со кои структури во Бугарија интензивно соработува во
Македонија

Од корона кризата околу 15.000 лица во земјава останале без работа

А1он
Во земјава околу 15.000 работни места се изгубени за време на корона пандемијата, соопшти денеска министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се на податоците од
Спорт

Спортска опрема од МОК за училиштето „Владо Тасевски“

А1он
За потребите на учениците на ООУ „Владо Тасевски“, денеска Македонскиот олиписки комитет додели спортска опрема, топки за кошарка, фудбал, одбојка и ракомет. Станува збор за
Економија

Цените на индустриските производи со раст на годишно ниво од 1,2 отсто

А1он
Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во октомври годинава немаат промена на месечно ниво, а на годишно ниво бележат раст од
Македонија

Османи-Ковни: Поддршка на Ирска за имплементација на реформите во земјава

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска оствари видео средба со Симон Ковни, министер за надворешни работи и одбрана на Ирска, на која се заблагодари
Македонија

(ВИДЕО) Андоновски: Заев го смета македонскиот народ за експериментална нација

А1он
Овој викенд имало разговори помеѓу владини преставници на Бугарија и Македонија кои се одвивале во Софија. Овие информации ги потврдува и Зоран Заев коj рече