Свет

Во Италија за еден ден 353 смртни случаи од Ковид-19, најмногу од 6 мај

А1он
Бројот на смртни случаи од коронавирус во Италија денеска се зголеми за 353, што е најголема бројка од 6 мај, соопшти италијанското Министерство за здравство.
Спорт

Истрага против Лацио за прекршување на здравствениот протокол

А1он
Италијанската фудбалска федерација почна истрага против Лацио за можни прекршувања на здравствениот протокол во клупската база. Фудбалерите на Лацио кои се подготвуваат за утрешниот натпревар
Регион

Нов негативен рекорд од 381 новозаразен во Албанија, Рама најави брзи тестови

А1он
Повторно негативен рекорд на новозаразени во едноденоноќие во Албанија, каде кај 23 проценти од тестраните е дијагностициран Ковид-19. Според министертвото за здравство и социјална заштита
Спорт

РФМ: Сите тестови на играчите и стручниот штаб се негативни

А1он
Во пресрет на квалификациските натпревари за обезбедување пласман на ЕХФ ЕУРО 2022, со репрезентациите на Финска и Швајцарија, согласно протоколот од ЕХФ и протоколот за
Свет

Ситуацијата со коронавирусот во Шведска е многу сериозна, ќе има построги препораки

А1он
Бројот на случаи со Ковид-19 во Шведска рапидно се зголемува и ситуацијата е многу сериозна, изјави денеска премиерот Стефан Лофвен, најавувајќи построги препораки за уште
Регион

Во Косово нови осуммина починати од Ковид-19, над 700 од почетокот на пандемијата

А1он
Бројката на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се искачи на вкупно 705 од појавата на болеста, откако минатото деноноќие починаа осуммина од заразените
Македонија

Османи на средба со Вуцас по повод немилите настани во Виена

А1он
Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи денес имаше средба со Георг Вуцас, вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Австрија во Република
Македонија

Виртуелна средба на Џафери со европратениците Шидер, Ќучук и Валсман

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, денеска имаше виртуелна консултативна средба со европратениците како олеснувачи на Дијалогот Жан Моне, Андреас Шидер, Марион