Свет

Лавров: Убиството на Сулејмани е кршење на меѓународното право

А1он
Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, во телефонски разговор со државниот секретар на САД, Мајк Помпео, рече дека убиството на иранскиот командант Касем
Македонија

Советот на амбасадори го поздравува хрватското претседавање со ЕУ

А1он
Здружението за надворешна и меѓународна политика „Совет на Амбасадори“ по повод преземањето на претседавањето со Европската унија од Република Хрватска, информира дека ја примаат со
Свет

Зголемени безбедносни мерки во Њујорк и Лос Анџелес по убиството на Сулејмани

А1он
Безбедносните служби на Њујорк и Лос Анџелес се во состојба на зголемена готовност за заштита на делови од градовите каде можат да се случат терористички
Свет

Помпео и Ал Халбуси: Неопходно е да се намалат тензиите во Ирак и регионот

А1он
Американскиот државен секретар Мајк Помпео и претседателот на ирачкиот Парламент Мохамед ал – Халбуси денеска се согласија дека е неопходно да се намалат тензиите во
Свет

Совет за безбедност на Иран: Убиството на Сулејман е најголемата грешка на САД во регионот

А1он
Врховниот совет за национална безбедност на Иран денеска соопшти дека Соединетите Американски Држави ќе одговараат за убиството на иранскиот командант Касем Сулејмани, оценувајќи дека тоа
Македонија

(ВИДЕО) Трипуновски: Од денес влегуваме во институциите и гарантираме слободна волја на граѓаните

А1он
Дополнителниот заменик министер за земјоделство Цветан Трипуновски рече дека со нивниот влез во институциите ќе направат се за да биде испочитувана волјата на граѓаните на