risto siskov

Култура

Актерот Јордан Симонов е лауреатот на 31. ФКТ „Ристо Шишков“

А1он
Жири-комисијата на 31. Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“ во состав: Дарја Ризова, претседател, Мими Таневска и Иван Додовски, членови, едногласно ја доделија престижната
Култура

Почнува 31-то издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

А1он
Триесет и првото издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ традиционално почнува на 8 септември, на Денот на независноста, а годинава на програмата се
Култура

МНТ со „Лагата“ учествува на 31. издание на фестивалот „Ристо Шишков“

А1он
РСМ НУ Македонски народен театар оваа година со претставата „ЛАГАТА“ ќе учествува на 31. Фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“. Претставата е работена според текст
Култура

Дарја Ризова најдобра актерка на фестивалот „Ристо Шишков“

А1он
Ко-продукциската претстава „Нема да биде крај на светот“, на Македонскиот народен театар, Перипетија продукција – Скопје и Сараевскиот воен театар САРТР – Сараево, беше дел
Култура

Со доделување на наградата за високо актерско достигнување вечер завршува ФКТ „Ристо Шишков“

А1он
Со доделување на наградата за високо актерско достигнување вечер во Струмица ќе заврши дваесет и деветтото издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“. Фестивалското
Култура

Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ продолжува утре

А1он
Дваесет и деветтото издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ продолжува утре со скратена програма поради прогласената тридневна жалост во државава. Според објавената нова
Култура

Отворен Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

А1он
Завесата на 29. издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, кој традиционално почнува на Денот на незевисноста, вечерва во Струмица ја кренаа актерите
Култура

Објавена програмата за 29. издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

А1он
Дваесет и деветтото издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ традиционално почнува на 8 септември, на Денот на независноста, а годинава селекторот, режисерот Љупчо
Култура

Наградата „Ристо Шишков“ за актерката Александра Пешевска

А1он
Актерката на кумановскиот театар Александра Пешевска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 28 издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, кое