Првиот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ е поразен од Рафаел Надал по голема борба во полуфиналето на Роџерс купот во Монтреал со резултат – 6:4, 4:6, 7:6(2).

rafaelPOlufinaleRoger1

Новак со пет дупли грешки му подари два брејка и првиот сет му припадна на Надал. Во вториот Србинот успеа да се врати и да изадначи.

rafaNovakRogers

Одлучувачкиот сет „отиде“ во тај брејк во кој Ѓоковиќ одигра исклучително лошо и освои само два поени. Ова беше 36. меѓусебен дуел, а Шпанецот стигна до 21. триумф.

Со сигурност најдобриот меч досега на турнирот во Монтреал траеше 2 часа и 29 минути. Надал кој од понеделник ќе биде трет тенисер на светот, за трофејот во Монтреач ќе се бори против Милош Раониќ.

Финалистката на Вимблдон суспендирана поради допинг

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест

Синер го освои Австралија опен по чудесен пресврт против Медведев

(ВИДЕО) Победа со честитка „Бог се јави“: Ѓоковиќ во три сета го порази Аргентинецот Ечевери