oktoberfest

Цената на пивото на Октоберфест без ограничувања

Цената на пивото на Октоберфест без ограничувања

Градските власти во Минхен го отфрлија предлогот да се одреди максимална цена на пивото на фестивалот Октоберфест во овој град во јужна Германија. Заменикот-градоначалник Јосеф Шмид, кој е задолжен за одржување на овогодишната манифестација, побара во наредните три години максималната цена на кригла пиво од еден литар да се ограничи на 10,7 евра, што беше […]

„Октоберфест“ во Скопје

„Октоберфест“ во Скопје

Во организација на Македонско-германското стопанско здружение и Германската стопанска комора во Македонија синоќа во Скопје беше отворен 10. „Октоберфест“. Фестивалот беше отворен на традиционалниот начин на кој се отвора и „Октоберфест“ во Минхен, односно со дрвен чекан беше пробиен чепот на првото буре со пиво, а со изреката O’zapft is“ (тапата е отворена). На отворањето […]

Почна 183. „Октоберфест“

Почна 183. „Октоберфест“

Со зголемени мерки на безбедност денеска во Минхен свечено беше отворен овогодинешниот 183. по ред „Октоберфест“. Како што наведоа организаторите, на најголемата народна прослава во светот се очекуваат околу 6,5 милиони посетители. Традиционално, градоначалникот на Минхен им посака на сите „мирно славење“, што со оглед на атмосферата во која се одржува овогодинешниот „Отоберфест“ има посебно […]

„Октоберфест“ во Скопје

„Октоберфест“ во Скопје

Германската амбасадорка во Македонија Кристине Алтхаусер и директорот  на Германската стопанска комора во РМ Мартин Кнап синоќа го отворија 9. традиционален „Октоберфест“ на Македонско-германското стопанско здружение во Скопје. Како што информира претставништвото на Германското стопанство во Македонија, околу 1.300 гости уживаа под огромните шатори во сино-белите бои на Октоберфест и Баварија, дегустирајќи бели и црвени колбаси, печено пиле, свинска […]

На годинешниот „Октоберфест“ испиени 6,5 милиони литри пиво

На годинешниот „Октоберфест“ испиени 6,5 милиони литри пиво

Најголемиот фестивал на пивото „Октоберфест“, што на 20 септември почна во Минхен и заврши денеска, за изминатите две недели го посетиле 6,3 милиони лица. На него гостите испиле вкупно околу 6,5 милиони литри пиво, посочија организаторите, цитирани од ТАСС. -Не успеавме да постигнеме нови рекорди, но показателите остануваат на високо ниво, соопшти директорот на фестот, Јозеф Шмид. Според него,  плановите на организаторите биле […]

Започна Октоберфест

Започна Октоберфест

Во Минхен се отвори првото буре пиво, почна музиката и келнерките си ги спремија пивоносачките способности и деколтињата. Почна 181-виот Октоберфест. Честа да го отвори првото буре пиво, а со тоа и да го означи почетокот на најголемиот народен фестивал во светот, му припадна на градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтер, кој со четири удари го […]

Годинава пивото на „Октоберфест“ ќе биде поскапо од лани

Годинава пивото на „Октоберфест“ ќе биде поскапо од лани

„Октоберфест“ е манифестација за љубителите на пивото, добрата храна и секако убавата забава, но оваа година тоа задоволство ќе чини повеќе во споредба со лани. На еден литар баварско пиво ќе чини 10,10 евра што е за три проценти повеќе во однос на минатата година. Цената на пивото е многу пониска во маркетите во Минхен, но […]

На „Октоберфест“ се испија 6,7 милиони литри пиво

На „Октоберфест“ се испија 6,7 милиони литри пиво

„Октоберфест“, најголемиот фестивал на пивото во светот, годинава го посетија 6,4 милиони гости, кои испија 6,7 милиони литри пиво. Ова е билансот на вчера завршениот собир, на кој посетителите 15 дена ги забавуваа и воодушевуваа полничките баварски келнерки, носејќи во рацете и по десетина кригли со пенливо пиво. Организаторите на фестивалот соопштија дека се задоволни од билансот, а […]

Регистрирани голем број силувања на „Октоберфест“

Регистрирани голем број силувања на „Октоберфест“

Германската полиција соопшти дека досега на „Октоберфест“ во Минхен се пријавени 12 случаи на силувања, што е двојно повеќе во однос на минатата година. Германските власти наведуваат дека во тек е истрага за уште два инциденти, со цел да биде утврдено дали станува збор за сексуални напади. Организацијата што се грижи за безбедноста на жените на „Октоберфест“ досега […]

Болт ужива во пивото на Октоберфест

Болт ужива во пивото на Октоберфест

Јусеин Болт, најбрзиот човек на светот беше облечен во баварска носија, го заборави спортскиот режим и уживаше во пивото. Болт беше воодушевен од девојките кои на своите големи гради на гостите им носат кригли пиво, па се сликаше со нив и фотографијата ја објави на „Инстаграм”. Меѓу познатите личности на Октоберфест можеа да се видат […]

Седми Октоберфест во Скопје

Седми Октоберфест во Скопје

Македонско-германското стопанско здружение и Претставништвото на Унијата на германските комори за индустрија и трговија го организираат 7. DMWV-Октоберфест Скопје 2013. На фестивалот, што ќе се одржи вечерва во седиштето на Маккар-БМВ на улица „Скупи“, посетителите ќе може да конзумираат традиционална баварска кујна и германски пива. На минатогодишното издание имаше 1.000 гости од бизнис секторот и дипломатијата.