formula

Нико Розберг шокантно објави крај кариерата

Нико Розберг шокантно објави крај кариерата

Новиот шампион во формула 1 Нико Розберг реши да ја заврши кариерата, иако пред само пет дена ја освои титулата шампион во формула 1 за 2016 година. Повлекувањето на 31-годишниот возач претставува големо изненадување. Тој шампионската титула ја освои со само пет бодови повеќе од клупскиот колега од Мерцедес Луис Хамилтон. – Низ 25-те години […]

Розберг: Не знам како ќе пристапам на трката во Абу Даби

Розберг: Не знам како ќе пристапам на трката во Абу Даби

Пилотот на Мерцедес и лидерот во генералниот пласман, Нико Розберг изјави дека се уште не ја знае стратегијата за последната трка во Абу Даби. Патеката „Јас Марина“ ќе одлучи дали Германецот ќе стигне до својата прва, или пак, Хамилтон ќе го одбрани трофејот трета година по ред. „Уште не знам како ќе пристапам на последната […]

Кој е милијардерот тинејџер кој ќе вози за Вилијамс?

Кој е милијардерот тинејџер кој ќе вози за Вилијамс?

Екипата на Вилијамс во четвртокот објави дека наредната сезона тимски колега на Валтери Ботас ќе биде 18-годишниот Канаѓанец Ленс Строл. Овој тинејџер ќе го замени Фелипе Маса кој по завршувањето на сезоната ќе се пензионира. Ленс Строл е 18-годишно момче, но она што е посебно важно за него е дека тој е син на канадскиот […]

ФИА отвори истрага за пцовките на Себастијан Фетел

ФИА отвори истрага за пцовките на Себастијан Фетел

Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) соопшти дека истражува непристојно однесување на возачот на Ферари, Себастијан Фетел кој со бројни пцовки ја заврши неделната трка за Големата награда на Мексико. Германецот бил лут поради возењето на Макс Ферстапен во завршницата, а обраќајќи им се на луѓето во својот бокс упатил и пцовки на сметка на директорот на […]

Прва пол позиција за Хамилтон во САД

Прва пол позиција за Хамилтон во САД

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон ќе стартува од пол позицијата на денешната трка за Големата награда на САД што се вози на патеката во Остин. Тоа за него е прва пол позиција на трка во САД, а на последните четири трки има три победи. Второ време во квалификациите одржани синоќа постигна неговиот клупски колега Нико […]

Розберг победник во Сузука

Розберг победник во Сузука

Германецот Нико Розберг е победник на трката од шампионатот во Формула 1 возена утрово на патеката „Сузука“ за Големата награда на Јапонија. Ова беше деветта победа сезонава за Розберг и вкупно 23-та во неговата кариера по што се зацврсти на првата позиција во генералниот пласман. Второто место го освои Макс Верстапен од Ред Бул, додека […]

Розберг со пол-позиција во Сузука

Розберг со пол-позиција во Сузука

Возачот на Мерцедес, Нико Розберг ја освои пол-позицијата пред главната трка од Шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Јапонија. За Германецот ова е осма пол-позиција оваа сезона или вкупно 30. во кариерата. Тој во квалификациите утринава извози најбрз круг на „Сузука“ со време 1:30.647 минути. Само 0.013 секунди побавен беше Луис Хаилтон (Мерцедес) […]

Хонда ќе тестира нов мотор на Сепанг

Хонда ќе тестира нов мотор на Сепанг

Шеснаесеттата етапа од Формула 1 шампионатот ќе се одржи во Малезија, а новиот мотор кој ќе го вози Фернандо Алонсо го однесе на последното стартно место на гридот. Шпанецот ја заврши трката за Големата Награда на Сингапур во зоната за бодови, на седмото место, а релативно лошата форма на Мекларен Хонда во досегашниот тек на сезоната […]

Либерти нов сопственик на Формула 1

Либерти нов сопственик на Формула 1

Американскиот медиумски гигант Либерти за сума од шест милијарди фунти ја купи Формула 1. Извршен директор ќе остане Берни Еклстон, а на чело на компанијата ќе застане Чејс Кери, претседателот на Либерти. „Новите сопственици сакаат да останам уште три години. Сакам да им помогнам со своето искуство кое го имам“, изјавил осумдесетгодишниот Еклстон. Според британските […]

Берни Еклстон уште три години на чело на Формула 1

Берни Еклстон уште три години на чело на Формула 1

Берни Еклстон ќе остане уште три години на чело на Формула 1 иако американската компанија „Либерти медија“ ќе стане мнозински сопственик на најбрзиот тркачки циркус во светот. – Новите сопственици сакаат да останам уште три години. Сакаат да им помогнам во бројните обврски, а за тоа е потребно време, изјавил 80-годишниот Еклстон за новинската агенција […]

Розберг победник на трката во Монца

Розберг победник на трката во Монца

Возачот на Мерцедес Нико Розберг го освои првото место на трката за Големата награда на Иатлија што се возеше денеска на патеката Монца. Шампионот Луис Хамилтон имаше лош старт и ја загуби пол позицијата и се најде на шестото место, а тоа го искористи Розберг. Хамилтон сепак успеа да ги мине Даниел Рикардо и Валтери […]