Земјите од Западна Африка планираат да воведат единствена валута од 2027 година

Од:

Групата од петнаесет западноафрикански држави усвоија нов план за лансирање на единствената валута во 2027 година, откако претходниот план беше нарушен од пандемијата на коронавирус.

Новата стратегија беше договорена од шефовите на држави на Економската заедница на западноафриканските држави (ECOWAS), соопшти Жан-Клод Каси Бру, претседател на Комисијата ECOWAS, на прес-конференција по Самитот во Гана.

Земјите се надеваат дека единствената валута ќе помогне во зајакнувањето на трговијата и економскиот раст.

– Поради шокот од пандемијата, шефовите на држави одлучија да ја суспендираат имплементацијата, рече Бру.

– Имаме нов план и нов договор за конвергенција што ќе го опфати периодот помеѓу 2022 и 2026 година, а „еко“ќе започне во 2027 година, рече тој, посочувајќи го името на новата валута.

Би можело да ве интересира

СЗО: За една недела во Африка за 43 отсто зголемен број смртни случаи од Ковид-19

Ана Ололовска

Само еден отсто од Африканците се целосно вакцинирани

Жарко Настоски

Кенет Каунда, херој на Замбија и другар на другарот Тито, почина на 98 години

Жарко Настоски

СЗО: Tретиот бран на пандемијата ќе удри пожестоко врз Африка

Жарко Настоски

Африка има очајна потреба од вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска

На Африка и e ветена медицинска помош на самитот во Париз

Ана Ололовска