Зеленски: Ситуацијата на истокот на Украина е многу тешка

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ситуацијата на фронтовите на истокот на земјата се влошува и дека Русија уфрлува се повеќе војници во борбата.

Руските сили се обидуваат да го опколат градот Бахмут и се борат за контрола на блиската главна рута за снабдување на украинските сили. Руските војници се обидуваат да го заземат и градот Вуледар, на околу 120 километри југозападно од Бахмут.

„Честопати морав да кажам дека ситуацијата на фронтот е тешка и станува се потешка, и сега е повторно тоа време. Освојувачот носи се повеќе од своите сили да ја разбие нашата одбрана“, рече Зеленски во своето обраќање.

Сега е многу тешко во Бахмут, Вуледар, Лиман и други правци“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Ана Ололовска

Русија бара работници за изградба на утврдувања на Крим – дневница до 90 долари

Путин: Британија најави испраќање тенкови и гранати со осиромашен ураниум, ако тоа се случи, ќе одговориме

Ана Ололовска

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска