Вселенскиот патријарх Вартоломеј заразен со коронавирусот

Од:

Вселенскиот патријарх Вартоломеј тестиран е позитивно на Ковид-19 и има благи симптоми на болеста, соопшти денеска Патријаршијата во Истанбул.

Патријархот (81), кој неодамна имаше операција на срцето, е целосно вакциниран, се вели во соопштението. Се додава дека неговата „општа состојба е добра“.

Патријархот ги повика луѓето да се вакцинираат и да ги следат препораките на лекарите.

Вартоломеј помина една ноќ во болница во САД кон крајот на октомври на почетокот на неговата посета на таа земја, а подоцна беше опериран во САД каде му беше ставен стент за да се отвори затнатата коронарна артерија.

Би можело да ве интересира

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани со коронавирус

Ана Ололовска

Во Косово граѓаните повикани да носат маски и да се вакцинираат

Ана Ололовска

СЗО: Кина и натаму не дава точни податоци за бројот на починати од Ковид-19

Ана Ололовска

Речиси 90 отсто од населението во Хенан е заразено со Ковид, тврди директорот на здравствената комисија за провинцијата

Ана Ололовска

Кина ги отвори границите

Ана Ололовска