Вселенскиот патријарх Вартоломеј заразен со коронавирусот

Од:

Вселенскиот патријарх Вартоломеј тестиран е позитивно на Ковид-19 и има благи симптоми на болеста, соопшти денеска Патријаршијата во Истанбул.

Патријархот (81), кој неодамна имаше операција на срцето, е целосно вакциниран, се вели во соопштението. Се додава дека неговата „општа состојба е добра“.

Патријархот ги повика луѓето да се вакцинираат и да ги следат препораките на лекарите.

Вартоломеј помина една ноќ во болница во САД кон крајот на октомври на почетокот на неговата посета на таа земја, а подоцна беше опериран во САД каде му беше ставен стент за да се отвори затнатата коронарна артерија.

Би можело да ве интересира

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Ѓуровски