Во Шпанија се подготвува нова вонредна состојба за да се спречи ширењето на Ковид-19

Од:

Шпанскиот премиер Педро Санчез свика итна седница на Владата денеска за да подготви нова вонредна состојба со цел да се запре повторното ширење на новиот коронавирус.

Ова ќе и овозможи на Владата да воведе полициски час и други ограничувања низ целата земја.

Владата на Санчез доцна синоќа објави дека повеќето од шпанските регионални лидери се согласиле за нова вонредна состојба, а условите треба да бидат разгледани на денешниот состанок.

Вонредната состојба и дава на националната Влада вонредни овластувања, вклучително и можност за привремено ограничување на основните слободи загарантирани со шпанскиот Устав, како што е слободата на слободно движење.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Среде пандемија, 7.000 луѓе без маски на еврејска свадба во Бруклин

Жарко Настоски

Бугарија за в петок најави „комплетно затворање“ на државата поради коронавирусот

Жарко Настоски

Албанија: Најмногу починати од Ковид-19 досега, речиси 800 новозаразени

Жарко Настоски

Во Грција регистрирани 1.388 нови случаи, починаа 84 лица од Ковид-19

Жарко Настоски

Британија од следниот месец ќе дозволи ограничен број гледачи на спортските терени

Жарко Настоски

Словенците во пандемијата почнале да пијат повеќе антидепресиви

Жарко Настоски