Во Романија продолжен полицискиот час

Од:

Романската влада го продолжи ноќниот полициски час, во обид да го запре зголемувањето на новозаразени со коронавирус, но ќе ги ублажи ограничувањата на движењето за време на претстојните верски празници, соопштија тамошните власти.

Романија објави 6.651 нов случај на коронавирус, што е највисок дневен биланс оваа година.

Така, вкупниот број на случаи заразени со Ковид-19 се зголеми на 919.794 од почетокот на пандемијата споредбено од пред околу една година, пренесува Ројтерс.

Официјални лица соопштија дека ќе го ограничат движењето на луѓето од 20 часот од петок до недела и ќе ги затворат продавниците од 18 часот, во градовите со повеќе од четири заразени случаи со коронавирус на 1000 лица.

Во текот на целата недела, движењето ќе биде ограничено на 20 часа во градовите со 7 заразени на 1.000 жители.

Би можело да ве интересира

Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

А1он

Во Албанија анти-ковид мерките остануваат и понатаму во сила

А1он

Словенците преговараат со „Новартис“ за производство на вакцини против Ковид-19

А1он

Во Истанбул вакцинирани 84 отсто од населението против Ковид-19

А1он

Нови правила за невакцинирани работници во Германија – нема плата за време на карантин

А1он

Откриени лилјаци кои носат мутација на коронавирус, се заканува опасност од нова пандемија

А1он