ВИДЕО: Бизарна случка во Романија, мечка се појави на погреб

Од:

На погреб во романскиот град Бордосиу, во областа Муреш, се случи несекојдневен инцидент кој предизвика паника кај присутните. На пат кон гробиштата, погребната поворка се соочи со мечка, што предизвика вознемиреност кај 70 луѓе кои дојдоа да го испратат починатиот.

Преплашените луѓе почнале да викаат и ја натерале мечката да се врати во шумата, но присутните тврдат дека мечката често се појавува на просторот околу гробиштата.

– Да бевме помалку, мечката сигурно ќе не нападнеше, вака се исплаши. Истрча по ридот, се сврте и нѐ погледна брзо неколку пати. Вториот пат се упати кон нас и се приближи уште повеќе, но повторно се повлече. Луѓето ги фати паника и почнаа да викаат, а мечката се вознемири – вели еден од присутните.

Романските медиуми потсетуваат дека мечка неодамна направи масакр во село во близина на Регина. Успеала да сруши дел од шталата и да убие 30 овци.

Би можело да ве интересира

ЦУК: Мечка убила и изела овци во гостиварско село Равен

Горан Наумовски

ВИДЕО: Мечка со две мали мечиња снимени на пат во Маврово

Катерина Ѓуровски

Романец предизвикал сообраќајка, па се фрлил во каналот Дунав-Црно Море

Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната

Притвор за политичарот од Романија кој силувал малолетничка, дете на негова колешка

Жена од Белорусија починала откако бегала од мечка на северот на Словачка

Горан Наумовски