Притвор за политичарот од Романија кој силувал малолетничка, дете на негова колешка

Од:

Маж (33) од Романија, кој планирал да седне во претседателската фотелја на општина во областа Слатине, завршил зад решетки поради сомнение дека силувал 14-годишно девојче, ќерка на негова колешка.

Tој на девојчето му понудил превоз, по што жртвата се согласила да влезе во возилото да пренесе до градот.

Според медиумите, жртвата и осомничениот живеат на иста улица и се оддалечени само неколку куќи, а напаѓачот го познавал девојчето уште од нејзиното раѓање.

Не ни замислувајќи што може да и се случи, тинејџерката влегла во неговиот автомобил и со него се упатила до Каракал, неколку километри подалеку, за да купи нешто во градот. Но, на половина пат пријавениот го запрел возилото, ја заклучил вратата и ја нападнал.

По грозоморниот чин се обидел да ги отстрани трагите на злосторството, а на девојката и се заканувал со смрт. Како што рекол изворот од истрагата, силувачот и рекол на девојката дека ќе заврши како девојките кои ги убил криминалецот Ѓорѓе Динча.

Преплашена не им кажала ништо на родителите, но бидејќи постојано се тресела, а потоа изгубила свест, тие набрзо дознале што се случило.

Случајот веднаш го пријавиле во полиција и „политичарот во подем“ е уапсен, а наводно има и непобитни докази дека ја силувал девојката.

На политичарот му е одреден притвор до 30 дена.

Би можело да ве интересира

Маж од Богданци осомничен дека силувал малолетничка

Горан Наумовски

Девојка од Романија била претепана до смрт, нејзиното тело потоа било „спакувано“ во куфер и фрлено

Горан Наумовски

Малолетник од Скопје осомничен за обид за силување на девојче

Романец предизвикал сообраќајка, па се фрлил во каналот Дунав-Црно Море

Притвор за таткото од Крушевац кој се обидел да ја силувал 13-годишната ќерка

Скопјанец во МВР пријавил дека била силувана неговата малолетна внука