Во последните 20 години загинаа повеќе од 1600 новинари

Од:

Во последните 20 години вкупно 1.657 новинари ги загубија животите поради својата работа, објави Репортери без граници (РСФ) во Германија.

Повеќето од смртните случаи се убиства или атентати, напади, напади во воени зони или повреди, според РСФ.

Во 95 отсто од случаите се работи за мажи.

Германскиот огранок на РСФ објави извештај по повод 20-годишнината од смртта на германскиот новинар Кристијан Либиг.

Либиг беше убиен во ракетен напад во Ирак додека известуваше за американска единица за магазинот Фокус. Заедно со него загинале и неговиот шпански колега Хулио Ангвита Парадо, кој работел за Ел Мундо и двајца војници.

Од 2003 година, во Ирак загинаа вкупно 300 новинари. Затоа Ирак е најопасната дестинација за новинарите во последните 20 години, поопасна од Сирија, каде што загинаа 280 новинари.

По нив следуваат Авганистан, Јемен, Палестинските власти и Сомалија.

Според РСФ, во изминатите две децении, повеќе новинари загинале во области кои се сметаат за мирни отколку во воени зони.

Испитувањето на организираниот криминал и корупцијата е особено опасно, на пример во Мексико, Бразил и Колумбија.

Според РСФ, Русија се уште е земја со најмногу убиени новинари во Европа.

Откако Путин е претседател, во земјата се убиени 37 новинари, меѓу кои и Ана Политковскаја на 7 октомври 2006 година.

Би можело да ве интересира

Двајца гостиварци убиja два коња

Сопственик на телевизијата пријавен во полиција: Се заканувал дека ќе ги убие новинарката и нејзиното дете

Горан Наумовски

Народна банка ги презентираше можностите за користење на статистичката алатка НБСтат

Орце Костов

Германија: Не е точно дека се обидовме да ги заплашиме турските новинари кои се наклонети кон Ердоган

Маж се обиде да избоде камерман со вилушка за скара на Ада Циганлија

Екипа на РТС нападната во Земун: Снимаа анкета, а потоа се појави напаѓач со шише во рака