Во Нов Зеланд ублажени мерките против коронавирусот

Од:

Во Нов Зеланд се ублажени одредени мерки против коронавирусот, откако се намали бројот на новозаразени лица, така што од полноќ маските повеќе не се задолжителни во јавниот превоз.

Обврската за носење маски во јавниот превоз останува на сила во Окланд, каде што е жариштето на неодамнешниот нов бран на заразата, како и во авионите низ целата земја, пренесува Би-Би-Си.

Во Нов Зеланд, кој се смета за добар пример за брз одговор на пандемијата на коронавирусот, животот се врати во нормала во најголем дел во јуни, но вирусот почна повторно да се шири во август, поради што беше воведен карантин во Окланд, а одредени ограничувања беа вратени во другите градови.

Во таа земја, од почетокот на епидемијата се потврдени 1.468 случаи на коронавирус, а 25 лица починаа.

Би можело да ве интересира

СЗО: Трет ден по ред имаме рекорден број заразени од коронавирус

Ландов

Напаѓачи фрлиле молотов коктел кон институт за инфективни болести во Берлин

Ландов

Во Косово 186 заразени и двајца починати од Ковид-19 последните 24 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Предраг Петровиќ

Шпанија прогласи вонредна состојба, се подготвува полициски час во речиси целата земја

Жарко Настоски

Италија повторно затвора цели сектори од стопанството поради епидемијата

Жарко Настоски