Во експлозија во Пакистан загинаа тројца војници

Од:

Тројца членови на безбедносните сили на Пакистан загинаа, а петмина се повредени кога експлодирала бомба во југозападниот дел на земјата, соопштија пакистанските власти.

Бомбата била поставен на мотоцикл, паркиран во предградие на главниот град на провинцијата Балуџистан Кучлах.

Досега никој не ја презеде одговорноста за нападот. Во Балуџистан има вооружени групи кои бараат поголема автономија на регионот, но исто така е упориште на исламските милитанти.

Би можело да ве интересира

Главниот епидемиолог на Пакистан е позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

А1он

Најмалку 19 луѓе загинаа во железничка несреќа во Пакистан

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку десет загинати во терористичкиот напад на берзата во Пакистан

Ана Ололовска

Најмалку две лица загинаа при нападот врз пакистанската берза во Карачи

Ана Ололовска

Пакистанската армија годинава соборила девет индиски разузнавачки дронови

Ана Ололовска