Во експлозија во Пакистан загинаа тројца војници

Од:

Тројца членови на безбедносните сили на Пакистан загинаа, а петмина се повредени кога експлодирала бомба во југозападниот дел на земјата, соопштија пакистанските власти.

Бомбата била поставен на мотоцикл, паркиран во предградие на главниот град на провинцијата Балуџистан Кучлах.

Досега никој не ја презеде одговорноста за нападот. Во Балуџистан има вооружени групи кои бараат поголема автономија на регионот, но исто така е упориште на исламските милитанти.

Би можело да ве интересира

Сопруг убил пакистанска новинарка затоа што не сакала да ја напушти работата

Ана Ололовска

Девет загинати во превртен автобус со пакистански морнарички офицери

Ана Ололовска

Осуммина удавени во несреќа во Пакистан

Ана Ололовска

Во Пакистан од громови загинаа 24 луѓе

Ана Ололовска

Во Пакистан исламистичката партија бара оставка од премиерот

Ана Ололовска

Пакистанската опозиција бара оставка од премиерот Кан