Во Џенова отворен мост две години по трагедијата во која загинаа 43 лица

Од:

Две години по трагичното уривање на мостот во Џенова, кога загинаа 43 лица, италијанскиот премиер Џузепе Конте вечерва официјално отвори нов мост во пристанишниот град со сечење лента со боите на италијанското знаме.

dobivaj vesti na viber

Церемонијата почна со читање на имињата на 43 лица кои загинаа во несреќата што се случи на 14.08.2018 година, проследена со триминутно молчење.

Пред отворањето на новиот мост во 18:30 часот почна силен дожд и со грмотевици потсети на невремето што ја зафати Џенова на денот на несреќата кога се урна стариот мост.

Италијанскиот претседател Серџо Матарела, премиерот Џузепе Конте, како и други високи функционери присуствуваа на инаугурацијата на новиот мост „Сан Џорџо“ кој го дизајнираше познатиот архитект Ренцо Пјано од Џенова.

Во својот говор на церемонијата, Конте истакна дека Италија, „и покрај стереотипите, знае како да стане и повторно да се придвижи“.

Би можело да ве интересира

Смртни закани за италијанската премиерка и нејзината ќерка

А1он

Бројот на жители во Италија намален на 58,9 милиони

А1он

Јапонија, Велика Британија и Италија ќе разработуваат проект за нов борбен авион

Ана Ололовска

Во свлечиштето во Италија загинаа две деца и бебе

Горан Наумовски

ВИДЕО: Катастрофални свлечишта и поплави во Италија, бројот на жртвите расте

Ана Ололовска

Облечени како гладијатори се сликале со туристи во Рим, па им изнудувале пари

Ана Ололовска