Во Бразил ќе се тестира вакцина за Ковид-19

Од:

Потенцијалната вакцина за новиот коронавирус, што ја разви кинеската фирма „Синовак“ ќе се тестира во 12 истражувачки центри во шест бразилски држави, изјави синоќа гувернерот на бразилската држава Сао Паоло, Жоао Дориа.

Тој додаде дека тестирањето на вакцината треба да биде одобрено од локалната здравствена агенција.

Покрај во Сао Паоло, предвидено е вакцината да се тестира на вкупно 9.000 волонтери и во Бразилија, Рио де Жанеиро, Минас Жераису, Рио Гранде до Сулу и Парана.

Резултатите од студијата се очекуваат следната година.

Би можело да ве интересира

Холандскиот премиер го прекина одморот поради зголемен број заразени од Ковид-19

А1он

Американскиот епидемиолог Фаучи ќе добие обезбедување, има смртни закани поради пандемијата

А1он

Финска: Влегуваме во втората фаза на епидемијата

А1он

ВИДЕО: Револтирани граѓани пред Инфективната клиника во Тирана бараат информации за нивните блиски

А1он

Во Франција највисок број на заболени од Ковид-19 од крајот на мај

А1он

Лукашенко: Намерно ме заразија со коронавирусот

А1он