Во автобуска несреќа загинаа 17 мигранти во источна Турција

Од:

Седумнаесет лица загинаа, а 50 се повредени откако автобус во кој се превезувале мигранти се преврте во турската источна провинција Ван, соопшти гувернерот на провинцијата Мехмет Емин Билмез, цитиран од државната агенција Анадолија.

dobivaj vesti na viber

Агенцијата ДПА пренесува дека минибусот со мигрантите се спуштал по рид и влетал во река во близина на населбата Ерчек, во областа Ипекиолу, на околу 60 километри од границата со Иран.

Гувернерот Билмез изјави дека турскиот возач, исто така, починал, додека националностите на останатите патници не е позната.

Тој додаде дека повредените биле пренеси во неколку болници во градот Ван.

-Седуммина од повредените се наоѓаат на интензивна нега. Со божја волја, бројот на жртвите не очекуваме да расте, додаде Билмаз.

Градот Ван се наоѓа на рутата на мигрантите од Авганистан, Пакистан и Бангладеш, на нивниот пат кон Европа, наведе ДПА.

Би можело да ве интересира

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска заминува во посета на Турција

Ана Ололовска

Анкара поставила ултиматум за повлекување на курдските сили од три области во Сирија

Ана Ололовска

Турција ја поздрави екстрадицијата од Шведска на осуден член на ПКК

Ана Ололовска

Турција: Шведска мора да направи многу повеќе од една екстрадиција за да влезе во НАТО

А1он

Инфлацијата во Турција во пад првпат по повеќе од една година

А1он

Ердоган: Турција се подготвува за нов гасен центар преку кој ќе доставува гориво во Европа

А1он