(ВИДЕО) Жители на покриви и на дрвја бараат спас од поплавите во Италија, паркирани возила стуткани едно врз друго

Од:

Најмалку десет лица загинаа, а четворица се водат како исчезнати по поплавите во централниот италијански регион Марше, пишува Дејли меил. Меѓу исчезнатите има и две деца.

Неколку жртви загинале бидејќи се обидувале да ги спасат автомобилите од гаражи. Три жртви живееле во иста зграда.

„Беа изненадени од водата и калта“, велат соседите.

Едно лице починало бидејќи не сакало да ја напушти куќата.

„Вујко ми почина можеби затоа што ја потценил опасноста и не сакал да го напушти својот дом“, вели роднина на еден од загинатите.

 

Хеликоптер за итни случаи снимал потопени автомобили и поплавени улици над Кантијано во регионот Марше. Видеото е објавено на Твитер од италијански пожарникари. За два часа наврна повеќе од 400 мм дожд

Локалните власти соопштија дека не очекувале ваква ненадејна „водена бомба“ бидејќи во четвртокот вечерта паднале повеќе од 400 мм дожд за само два часа, поплавувајќи ги улиците на неколку градови во провинциите Анкона и Пезаро-Урбино.

„Беше како земјотрес“, изјави Лудовико Каверни, градоначалник на градот Сера Сант Абондио за државното радио РАИ.

Десетици локални жители се качиле на покривите или на дрвјата за да чекаат спас додека силните поплави ги урнаа вратите и ги зафатија зградите и гаражите.

Во еден град паркираните возила беа стуткани едно врз друго на улиците.

Би можело да ве интересира

Уапсен убиец поврзан со Ндрангета, беше во бегство 16 години, последните три бил пица мајстор

Катерина Павлова-Николовска

Италијанската премиерка Мелони во посета на Либија

Ана Ололовска

Италијанската полиција уапси 56 припадници на мафијашкиот клан „Ндрангета“ и заплени 250 милиони евра

А1он

Трагедија во Рим, новороденче се задуши под неговата мајка

Горан Наумовски

Апсење во Италија во врска со корупцискиот скандал во Европскиот парламент

А1он

Мафијашкиот „дон“ Матео Месина Денаро е префрлен во затвор со со максимална сигурност

Ана Ололовска