Невреме во југоисточниот дел на САД: Едно лице загина, повеќе од 100.000 без струја

Од:

Силно невреме денеска погоди делови од југоисточниот дел на Соединетите Американски Држави, како последица на што едно лице загина во Мисисипи.

Во Њу Орлеанс беа поплавени улици, а некои згради се урнаа, додека предупредувањата за поплави и торнадо беа активирани во Флорида, Џорџија и Јужна Каролина, пренесува АП.

Агенцијата соопшти дека повеќе од 100.000 луѓе се без струја, вклучително и 30.000 само во Џорџија, каде што беше одложен Мастерс турнирот во голф.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Олуите и торнадата во САД однесоа 23 жртви, 300 илјади луѓе без струја

Пет лица загинаа во торнадо во Ајова, десетици се повредени

Водата во Куманово не е за пиење, запрена е во најголем дел од градот

Катерина Ѓуровски

Поплави и оштетени објекти, патишта и земјоделски површини од невремето што ја зафати земјава

Катерина Ѓуровски

Три лица загинаа во авионска несреќа во САД

(ВИДЕО) Нова драма во САД: Брод удри во мост, се излеа нафта, спасувачките служби го блокираа сообраќајот

Горан Наумовски