(ВИДЕО) Во Америка блокада на воениот брод кој носи оружје за Израел: Престанете со убивање луѓе

Од:

Стотици пропалестински демонстранти се собраа во пристаништето Такома, во државата Вашингтон, за да го блокираат воениот брод за кој веруваат дека доставува оружје во Израел.

Како што пишува Ал Џезира, тие стравуваат дека оружјето ќе биде употребено во војната против Газа, каде што веќе се убиени повеќе од 10.000 Палестинци.

„Сакаме прекин на огнот. Сакаме да престане убивањето на луѓето. Сакаме ревизија на американската надворешна политика и американското финансирање на Израел“, рече Васем Хаиг, еден од демонстрантите на митингот во Такома.

Џеф Јургенсен, портпарол на Пентагон, рече дека бродот навистина се користел за транспорт на „американски воен товар“, но одби да даде повеќе информации.

„Поради оперативна безбедност, (американското Министерство за одбрана) повеќе не објавува податоци за товарот натоварен на бродови или нивното движење“, напиша тој.

Би можело да ве интересира

Хамас ослободи 11 заложници: Девет деца и две жени на пат кон израелска територија

Нетанјаху по постигнувањето на договор: Сè уште сме во војна, ќе го уништиме Хамас

А1он

ВИДЕО: Морничава сцена на плажа, исчезна пред 2 недели, водата го исфрли масакрираното тело

Предраг Петровиќ

Протестен марш во Скопје за поддршка на палестинскиот народ во Газа, се бара итен прекин на огнот и давање на хуманитарна помош од буџетот на државата

Предраг Петровиќ

ИДФ го пронајде телото на Јехудита Вајс која беше киднапирана од Хамас

УНРВА: До крајот на денот, околу 70 отсто од населението во Газа нема да има пристап до чиста вода

Горан Наумовски