Израел уби седум хуманитарци, Нетанјаху тврди: Беше ненамерно

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во вторникот го нарече „трагичен инцидент“ убиството на седумте членови на хуманитарната организација World Central Kitchen (WCK), странски државјани убиени во напад на израелската армија.

„За жал, вчера се случи трагичен инцидент. Нашите сили ненамерно погодија невини луѓе во Појасот Газа“, рече израелскиот премиер во видео пораката.

„Тоа се случува во војна. Ние темелно го истражуваме тоа, ние сме во контакт со владите (на странците кои загинаа) и ќе направиме се за да спречиме тоа да се повтори“, додаде Нетанјаху.

И портпаролот на израелската армија Даниел Хагари најави отворање на темелна истрага за инцидентот, велејќи дека WCK игра „клучна улога во обезбедувањето храна на луѓето на кои им е потребна“ и дека израелската армија е „професионална армија посветена на меѓународните закони. “

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Израелци палат возило, војската ги чува

Предраг Петровиќ

Дејвид Камерон: Поддршката на Велика Британија за Израел зависи од почитувањето на меѓународното право

САД: Револтирани сме од израелскиот напад во кој беа убиени хуманитарни работници

Хамас им се извини на жителите на Газа за прв пат по масакрот во Израел

Министерство за здравство во Газа: Досега починале 32.333 Палестинци

Израел погоди голема станбена зграда во Рафа

А1он