Германската влада крие информации за оружје и воени злосторства во Газа

Од:

Судот во Берлин го отфрли итното барање на голем број палестински жители на Газа да ја спречи германската влада да дава дозволи за извоз на германско оружје во Израел со образложение дека тоа може да се користи во кршење на хуманитарното право.

Палестинците беа поддржани од неколку организации, вклучувајќи го Европскиот центар за правна поддршка (ELSC), Палестинското право и Палестинскиот институт за јавна дипломатија, пренесува Ројтерс.

Тие тврдат дека постојат причини да се верува дека такви прекршувања се случуваат во војната на Израел против Хамас.

Административниот суд во Берлин, сепак, рече дека обвинителите не покажале дека одлуките за извоз на оружје за Израел всушност се чекаат, бидејќи Германија се воздржуваше од издавање дозволи оваа година, или дека Германија најверојатно ќе дозволи извоз со кршење на нејзините обврски според меѓународното хуманитарно право.

Судот, исто така, наведе дека германската влада има моќ да одбие дозволи за извоз на оружје, да приложи дополнителни услови или да обезбеди обврска на земјата-примател да ја ограничи употребата на оружје.

Адвокатските групи рекоа дека пресудата е неразбирлива, додавајќи дека владата ги чувала во тајност барањата за извоз на оружје што чекаат, што го оневозможувало однапред да се знае за нив.

Ахмед Абед, адвокат од Берлинскиот правен колектив, рече дека владата прикрива информации за оружје и воени злосторства „ги става на ризик животите на нашите клиенти“.

Минатата година Германија одобри извоз на оружје за Израел во вредност од 326 милиони евра, 10 пати повеќе отколку во 2022 година.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

ЦИА: Лидерот на Хамас Јахја Синвар е под притисок да прифати договор со Израел

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

Палестинците имаат право на држава вели новиот британски премиер