ВИДЕО: Тропската бура Лора предизвика голема штета во повеќе држави, најпогодени Доминикана и Хаити

Од:

Тропската бура „Лора“ оваа недела го затемни небото над Порторико.

Невремето со ветер со брзина над 120 километри (70 mph) на час и пороен дожд, предизвика големи поплави.

Ова е една од двете  бури кои во моментов претставуваат  опасност за Мексиканскиот Залив.

„Лора“ усмрти најмалку 11 лица во Доминиканската Република и Хаити, а без струја го остави островот Испањола .

Ураганот „Марко“ се приближува кон Соединетите Држави, гувернерот на Тексас, Грег Абот во неделата издаде правилник за катастрофи во 23 окрузи како што се приближуваа невремето.

Пандемијата со Ковид-19 дополнително ги усложнува работите на терен, велат американските власти.

Би можело да ве интересира

Обилните врнежи предизвикаа поплавување на земјоделски површини и куќи, следува постуден период

Ана Ололовска

МЕПСО: Невремето го прекина снабдувањето со електрична енергија во Дебар и околината

Ана Ололовска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Моментот кога е застрелана жена во Конгресот

Предраг Петровиќ

Упадна и седна во фотелјата на Ненси Пелоси со нозете на маса: Нема да се повлечеме

Предраг Петровиќ

Најмалку 20 загинати при налетот на бурата Ета во Мексико

А1он

Бурата Ета усмрти околу 100 луѓе во Централна Америка

А1он