ВИДЕО: Страотна експлозија разнесе комбе со фудбалери во Сомалија, петмина загинаа

Од:

Силна експлозија уништи комбе со кое се превезувале членови на фудбалски клуб во Сомалија, а точните околности на трагедијата не се јасни. Четворица фудбалери и возачот изгореа во огнот кој го зафати возилото по експлозијата, е останатите се тешко повредени.

Според една верзија, комбето во кое се возеле фудбалерите на екипата Џубаленд од градот Кисмајо, налетало на импровизирана бомба поставена на патот, која била активирана од далечина а според друга – страотната експлозија е дело на бомбаш-самоубиец.

Ниту една милитантна група која делува во нестабилната африканска земја досега не презеде одговорност за крвавиот напад. Дел од медиумите ја поврзуваат експлозијата со актуелните избори за четворица сенатори, посочувајќи дека е можно за нападот да е одговорна терористичката група Ал-Шабаб.

Би можело да ве интересира

Најмалку четворица загинати при експлозија на бомба во Пакистан

А1он

Евакуирана автобуската станица во Приштина поради сомневање за поставена бомба

А1он

Бомбаш-самоубиец елиминиран пред Канцеларијата за пасоши во Кабул

А1он

Анонимен повик за подметнати бомби создаде проблеми во атинското метро

А1он

„Шрапнели летаа стотици метри“: Експлозија на бомба го потресе Минхен, има ранети

А1он

Полицијата не најде бомба, сега го бара лицето кое пријавило дека е поставена

Ландов