ВИДЕО: Страотна експлозија разнесе комбе со фудбалери во Сомалија, петмина загинаа

Од:

Силна експлозија уништи комбе со кое се превезувале членови на фудбалски клуб во Сомалија, а точните околности на трагедијата не се јасни. Четворица фудбалери и возачот изгореа во огнот кој го зафати возилото по експлозијата, е останатите се тешко повредени.

Според една верзија, комбето во кое се возеле фудбалерите на екипата Џубаленд од градот Кисмајо, налетало на импровизирана бомба поставена на патот, која била активирана од далечина а според друга – страотната експлозија е дело на бомбаш-самоубиец.

Ниту една милитантна група која делува во нестабилната африканска земја досега не презеде одговорност за крвавиот напад. Дел од медиумите ја поврзуваат експлозијата со актуелните избори за четворица сенатори, посочувајќи дека е можно за нападот да е одговорна терористичката група Ал-Шабаб.

Би можело да ве интересира

Не е пронајдена опрема за изготвување бомба во истрагата за претпоставениот напад врз синагога во Хаген

А1он

ВИДЕО: Терористички напад во Нов Зеланд, ранети шест лица, напаѓачот бил инспириран од ИСИС

Катерина Павлова-Николовска

Мејлови со закани за бомба во најмалку десет хотели во Солун

А1он

ВИДЕО: Дојава за бомба ја евакуира српската државна телевизија

Жарко Настоски

Осум лица загинаа при експлозија во Могадишу

Ана Ололовска

ВИДЕО: Крвав поход на улица во Германија, снимен е напаѓачот кој закла тројца луѓе и рани шестмина

Жарко Настоски