Вооружени мажи киднапираа брод кај Сомалија, судбината на екипажот е непозната

Од:

Вооружени напаѓачи запленија бродот во близина на Сомалија и бродот сега е под нивна контрола, соопштија во вторникот британската агенција за поморска безбедност и компанија за поморска безбедност Амбри.

Според британската агенција за поморска безбедност УКМТО, инцидентот се случил на 600 наутички милји источно од главниот град на Сомалија, Могадишу.

„Неовластени лица сега го контролираат бродот“, се вели во соопштението на УКМТО, додавајќи дека луѓето се качиле на бродот од помал и поголем брод.

Од своја страна, Амбри извести дека во инцидентот учествувале 20 вооружени мажи, кои се качиле на брод со сув товар под знамето на Бангладеш. Бродот пловел кон Хамрија, во Обединетите Арапски Емирати, од Мапуто, Мозамбик, соопшти агенцијата за поморска безбедност.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Несреќа во Белград: Товарен брод удрил во чамец, се трага по две лица

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Нова драма во САД: Брод удри во мост, се излеа нафта, спасувачките служби го блокираа сообраќајот

Горан Наумовски

Браун: Повикот за помош спаси многу човечки животи во Балтимор

Голем пожар на британски носач на авиони, има повредени

Горан Наумовски

Нови напади во Јемен, експлозија во Црвеното Море: Погоден американски брод

Горан Наумовски

ВИДЕО: Мистериозен остаток од брод се појави на канадскиот брег