Нови напади во Јемен, експлозија во Црвеното Море: Погоден американски брод

Од:

Хутите во Јемен тврдат дека нападнале и погодиле американски трговски брод во Црвеното Море. Тие велат дека го нападнале бродот KOI. Фирмата за поморска безбедност Амбри соопшти дека бродот што пловел јужно од јеменското пристаниште Аден пријавил експлозија.

Во меѓувреме, САД започнаа нови воздушни напади во Јемен. Како што велат, таргетирале 10 дронови кои наводно биле подготвени за лансирање. Според новинската агенција Ројтерс, KOI е контејнерски брод под либериско знаме управуван од Oceonix Services со седиште во Велика Британија. Во флотата на истата компанија е и танкерот за нафта Марлин Луанда, кој во саботата беше оштетен од проектил.

Хутите ги сметаат сите израелски, американски и британски бродови за легитимни цели. Воениот портпарол на Хутите, Јахја Сареа, рече дека вооружените сили на движењето го гаѓале американскиот трговски брод наречен KOI со „неколку поморски проектили“. Бродот, рече тој, пловел кон „пристаништата на окупирана Палестина“, термин што Хутите понекогаш го користат за да се однесуваат на Израел.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

(ВИДЕО) Несреќа во Белград: Товарен брод удрил во чамец, се трага по две лица

Горан Наумовски

Американската војска уништи воена техника на Хутите

Американските сили уништија важна воена опрема контролирана од Хутите

Горан Наумовски

Хутите нападнаа брод во Црвеното Море, екипажот е евакуиран, се трага по исчезнат морнар

САД уништија моќно оружје на бунтовниците во Јемен