Браун: Повикот за помош спаси многу човечки животи во Балтимор

Од:

Бродот со контејнери кој среде ноќ удри во мостот во Балтимор беше претходно онеспособен, но навременото предупредување на екипажот ги спаси животите на луѓето на мостот, изјави гувернерот на Мериленд, Вес Браун.

Гувернерот Мур на прес-конференција рече дека бродот се движел кон мостот со „многу голема брзина“ и дека оние што управувале со него испратиле сигнал за помош и најавиле дека ќе удри во мостот.

Повикот за помош обезбеди повеќе автомобили да бидат запрени пред да влезат на мостот, со што се спречи голема катастрофа.

„Тие луѓе се херои. Тие спасија животи минатата ноќ“, рече тој.

Мостот Френсис Скот Ки во Балтимор се урна откако еден од неговите столбови беше удрен среде ноќ од контејнерскиот брод Дали, долг речиси 300 метри, кој е полн со товар и плови под знаме на Сингапур, но беше изнајмен од данскиот брод компанијата Maersk.

– Секоја можност дека нападот на бродот бил терористички напад е отфрлена, објави ФБИ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Несреќа во Белград: Товарен брод удрил во чамец, се трага по две лица

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Нова драма во САД: Брод удри во мост, се излеа нафта, спасувачките служби го блокираа сообраќајот

Горан Наумовски

ФБИ отвори кривична истрага за уривањето на мостот Френсис Скот Ки во Балтимор

Објавена аудио снимка од хероите од Балтимор: „Веднаш блокирај го сообраќајот на мостот“

Горан Наумовски

Исчезнатите работници на мостот во Балтимор најверојатно загинале

Горан Наумовски

Сонар откри дека има возила во водата под урнатиот мост во Балтимор