ВИДЕО: Се судрија два воени авиони

Од:

Два авиони на колумбиските воздухопловни сили Т-27 Тукано се судрија во неделата за време на тренинг лет во близина на воздухопловната база Апиаи, соопшти војската.

Според соопштението објавено од воздухопловните сили, загинал еден пилот, потполковник.

„На местото на инцидентот е испратена увидна комисија за утврдување на причините“ за судирот, се вели во соопштението.

На социјалните мрежи се појави видео кое наводно го уловило моментот на инцидентот. Се гледаат неколку авиони како летаат блиску еден до друг, а во еден момент крилото на еден од авионите е зафатено во пламен.

Пилотите, наводно, вежбале за аеромитинг на 20 јули во градот Рионегро. Т-27 е верзија на лесниот напаѓачки авион 312 Tucano.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Гром уби млада мајка на плажа во Колумбија, снимен моментот на ударот

ВИДЕО: Спасени родителите на Дијаз, киднаперите убиени

Киднапирани родителите на ѕвезда на Ливерпул во Колумбија

Катерина Ѓуровски

Претседател на колумбиски второлигаш e убиен по поразот на неговиот клуб

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Силен земјотрес во емисија во живо: Јако се затресе

Во земјотресот во Богота загина жена