(ВИДЕО) Саудиец му се закани на новинар на Ројтерс: Погрешно информирате двапати, нема да има третпат

Од:

Саудискиот министер за енергетика, Абдулазиз бин Салман ал Сауд не дозволи на новинар на Ројтерс да му постави прашање за време на прес конференција во Виена, лут поради измислените стории што ги објавува агенцијата во врска со неговата земја.

Истиот министер кој во два претходни наврати разговарал со новинари на Ројтерс, а Ројтерс не пренел ништо од тоа што тој кажал, обвини дека си пишуваат свои приказни.

Затоа министерот реши дека нема трет пат да разговара со претставник на агенцијата.

Би можело да ве интересира

Мохамед бин Салман се сретна со Си Џинпинг во Ријад

Ана Ололовска

Си Џинпинг во посета на Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Саудиска Арабија намени 2,5 милијарди долари за Зелената иницијатива

Ана Ололовска

Саудиска Арабија вети 400 милиони долари хуманитарна помош за Украина

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман именуван за премиер

Ана Ололовска

Саудиска Арабија уапси човек кој и го посвети аџилакот во Мека на Елизабета Втора

А1он