(ВИДЕО) Саудиец му се закани на новинар на Ројтерс: Погрешно информирате двапати, нема да има третпат

Од:

Саудискиот министер за енергетика, Абдулазиз бин Салман ал Сауд не дозволи на новинар на Ројтерс да му постави прашање за време на прес конференција во Виена, лут поради измислените стории што ги објавува агенцијата во врска со неговата земја.

Истиот министер кој во два претходни наврати разговарал со новинари на Ројтерс, а Ројтерс не пренел ништо од тоа што тој кажал, обвини дека си пишуваат свои приказни.

Затоа министерот реши дека нема трет пат да разговара со претставник на агенцијата.

Би можело да ве интересира

Судот во Москва му одредил притвор на продуцент на Ројтерс

Горан Наумовски

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP

Политички скандал: Откажан мечот меѓу Фенербахче и Галатасарај во Саудиска Арабија

Економијата на Саудиска Арабија поминува низ турбуленции поради намаленото производството на нафта

Предраг Петровиќ

Фудбалерите разочарани од Саудиска Арабија-зедоа стотици милиони, но немаат публика

Махрез заврши во болница