Економијата на Саудиска Арабија поминува низ турбуленции поради намаленото производството на нафта

Од:

Економијата на Саудиска Арабија доживеа одредени турбуленции откако најголемиот светски извозник на сурова нафта го намали производството за да ги поддржи цените.

Саудискиот бруто домашен производ се намали за 4,5 отсто на годишно ниво во третиот квартал од 2023 година, објави оваа недела официјалната агенција за статистика на земјата. Тоа е најголемата контракција од пандемијата на коронавирус, а падот ќе беше уште поголем доколку не беше растот од 3,6 отсто на ненафтените активности.

Масивниот нафтен сектор во земјата се намалува со месеци, но вкупната економија сепак успеа да порасне за 1,2 отсто на годишно ниво во вториот квартал.

Нафтениот сектор во кралството падна за 17,3 отсто во однос на една година порано во третиот квартал – најмногу во кој било квартал од најмалку 2011 година – поради намерните намалувања на производството на нафта, насочени кон зголемување на глобалните цени.

„Очекуваме производството на нафта да остане ниско до крајот на оваа година, со мало намалување на почетокот на 2024 година“, напишаа аналитичарите на Oxford Economics во белешката објавена во петокот.

Меѓународниот монетарен фонд предвидува дека БДП на кралството ќе порасне само 0,8 отсто за цела 2023 година, што е намалување од 8,7 отсто во споредба со минатата година.

Сепак, ненафтениот приход расте со најбрза стапка во последните четири години, според новите PMI бројки од S&P.

Би можело да ве интересира

Политички скандал: Откажан мечот меѓу Фенербахче и Галатасарај во Саудиска Арабија

Фудбалерите разочарани од Саудиска Арабија-зедоа стотици милиони, но немаат публика

Русија продава нафта за 20 долари поскапо од цената што Г7 сака да и ја нематне

Махрез заврши во болница

Познато колку пари потрошиле Саудијците за засилување на нивната лига

Предраг Петровиќ

Саудијците ослободија Американец кој беше осуден на 19 години затвор поради твитови