ВИДЕО: Пратеничка се онесвести на говорница за време на вонредната седница поради ситуацијата со Курц

Од:

Вонредната седница на австрискиот Парламент која беше свикана поради кризата на Владата која настана поради истрагата која е покрената против Себастијан Курц, помина бурно.

Пратеничката од опозициската Социјалдемократска партија на Австрија, Ева Марија Холцлајтнер падна во несвест за време на својот говор.

Веднаш во помош и дотрчаа колегите пратеници, а како што подоцна беше соопштено, таа не се повредила при падот.

Друга бурна ситуација на седницата беше фрлањето на обвиненија на под. Лидерката на НЕОС, Беате Мајнл Рајзнингер, по својот говор, му предаде на новиот канцелар Алексадар Шаленберг документ за обвинението против поранешниот канцелар Себастијан Курц.

Шаленберг тој документ го фрли на под.

Опозицијата на тоа бурно реагираше, а Шаленберг порача дека немал намера да покаже непочитување на независноста на правосудството, како што тоа некои го протолкуваа.

Би можело да ве интересира

Оператори во Австрија најавија поскапа струја за 17 отсто од 1 јануари

А1он

Во Австрија почнува четвртото заклучување поради коронавирусот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Околу 35 илјади луѓе протестираа во Виена против карантинот и задолжителната вакцинација

Катерина Павлова-Николовска

Шаленберг им се извини на Австријците кои ја слушале државата

Катерина Павлова-Николовска

Австрискиот министер за европски и меѓународни работи Линхарт утре во официјална посета на Скопје

А1он

Загубите на австриските трговци ќе достигнат ниво од 350 милиони евра неделно, тврди шефот на Здружението на трговци

Ана Ололовска