ВИДЕО: Полицајци во САД му ставаат лисици на осумгодишно дете и го апсат

Од:

Снимка од официјална полициска камера која се носи на телото, на која се гледа како двајца полицајци апсат осумгодишно дете во градот Ки Вест на Флорида, стана вирална на социјалните мрежи.

На снимката од декември 2018 година, која вчера ја објавил јавен обвинител, се гледаат полицајците како влегуваат во училиштето на повик на една од наставничките, која детето претходно ја оттурнало, удирајќи ја во градите. Полицајците го спроведуваат детето, кое е облеано во солзи, како да е возрасен осомничен, со целосен претрес, и му ставаат лисици на рацете, откако му ги свиткуваат зад грб. Тие се мачат да му ги стават лисиците на детето, затоа што неговите раце се премногу тенки.

„Знаеш ли каде одиш? Одиш во затвор,“ му вели еден од полицајците на третоодделенецот.

Според американските медиуми, наставничката рекла дека повеќепати го замолила детето да седи исправено во школската менза, по што го станала и му рекла да појде со неа. Тогаш, тоа наводно ја удрило и ѝ рекло: „Мајка ми ќе те претепа“.

Името на детето не се открива, а се знае дека е поднесена пријава за физички напад. Статусот на случајот не е познат, пишуваат медиумите од САД.

Би можело да ве интересира

Бајден: Белите расисти се најголемата терористичка закана за САД

А1он

Бајден загрижен поради кинеските хиперсонични ракети

Ана Ололовска

За американската амбасадорка во Тирана преговорите на ЕУ со Албанија и Македонија треба да почнат без одлагање

А1он

Напаѓачот во средното училиште во Паркленд се изјасни за виновен

А1он

Воена база во Мериленд затворена поради закана за бомба и евентуален оружен напад

А1он

Белата куќа претстави план за вакцинирање на деца од пет до 11 години, додека го чека одобрувањето од ФДА

А1он