Полицајци кои не се контролирани од ДУИ да го напуштат штабот – „Вреди“ обвини дека началникот на Тетово го избркал советникот на министерот

Од:

Колицијата Вреди  обвини дека началникот на СВР Тетово, Шефик Бајрами во текот на денешниот изборен ден го избркал советникот на министерот, кој со допис бил назначен од министерот да се грижи за безбедноста на изборниот процес.

– Иако според Пржинскиот договор за формирање на техничка влада, изборите се организираат во координација меѓу функционерите на партиите од власта и опозицијата, началникот на СВР Тетово тоа не го почитува. Го прекршува законот со одбивање на секоја писмена наредба на министерот за внатрешни работи. Тој денеска во штабот на СВР Тетово го избркал советникот на министерот кој со допис бил назначен од страна на министерот и да биде дел од штабот, за да се грижи за безбедноста на изборниот процес – соопштија од Вреди на прес-конференција.

Од коалицијата тврдат дека Бајрами ја зел писмената наредба, го сликал советникот, а потоа телефонски разговарал со некое лице, од кое добил наредба сите полицајци кои не се контролирани од ДУИ да го напуштат штабот.

„Тогаш Шефик Бајрами му се обратил на советникот со зборовите дека „итно мора да го напушти седиштето“. Го повикуваме министерот за внатрешни работи итно да преземе мерки против началникот и итно да постапи во Тетово и во ИЕ6“, рече Башким Асами, член на Вреди.

Би можело да ве интересира

Лидерите на „Вреди“ на средба со Албин Курти

Коалиција „Вреди“: Правдата победи, волјата на граѓаните ќе надвладее

Горан Наумовски

Почна средбата на работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Вреди за новата влада

Припадничка на косовската полиција е пронајдена мртва во куќа во Гњилане

Вработена во казино лажела дека била ограбена

Ахмети ја објави декларацијата потпишана со коалицијата „Вреди“за уставни измени

Предраг Петровиќ