ВИДЕО: Нафтена дамка го уништи еден од најчистите морски брегови во светот

Од:

Маурициус денеска прогласи еколошка катастрофа откако нафта се изли од насукан танкер блиску до брегот на островската држава во Индискиот Океан.

dobivaj vesti na viber

Објавените снимки покажуваат како нафтената дамка се шири низ кристално чистите води на океанот во близина на островот, кој е светски позната туристичка дестинација.

Јапонскиот товарен брод пред две недели се насукал на коралниот гребен на Маурициус, а според властите на земјата, излевањето ќе предизвика огромна штета на гребенот, загрозувајќи го специфичниот жив свет во тој дел од океанот.

Бродот „Вакашио“ во сопственост на компанијата Нагашики, се насукал на 25 јули на југоисточниот брег на Маурициус. Во четвртокот, владата соопшти дека нафта истекува од трупот на бродот, а премиерот Кумар Југнаут прогласи вонредна состојба и повика меѓународна помош.

Активистите на „Гринпис“ предупредија дека излевањето најверојатно ќе биде најголемата еколошка криза во историјата на малата земја.

Би можело да ве интересира

САД предлагаат ЕУ да воведе царини за испораките на нафта од Русија

Нафтата на берзите е најскапа во последните седум недели

Активисти на Гринпис блокираа влез на грчки танкер со руска нафта во пристаниште на југот од Англија

А1он

Стравот од рецесија ја намали цената на нафтата под 107 долари

А1он

ИЕА: ЕУ и понатаму е главен пазар за руската нафта

А1он

Германија ќе ги преземе клучните компании во случај на ненадеен прекин на рускиот гас, тврдат информирани извори

А1он